pixel
 width=
l

Меню
Информация
За нас
Проекти
Фондове
Колекции
Музейни експозиции
  РИМ Кюстендил
  Културни маршрути
  Временни изложби
  Събития
  Музеен кът за деца и възрастни
Кюстендил и Кюстендилски край
Контакти
Календар
FAQ




Recallproject
.



„Евровизия. Музеите представят Европа”
.



:: F-M.U.S.EU.M ::
.



Museum Communicator
.



:: Времето ::
.
Кюстендил



Музеи и музейни експозиции в област Благоевград
.

Общински исторически музей – гр. Гоце Делчев гр. Гоце Делчев – 2900, ул. “Хр. Ботев” № 26
0751/60287
0751/60066 – факс на Община Гоце Делчев
e-mail: museum@goce.net
0751/24611, GSM 0887/395965 – телефони за връзка през почивните дни
Главен уредник Спаска Георгиева Паскова

Историческа справка
Общинският исторически музей е отворен за посетители през 1979 г. Музеят е единствения център за проучване, съхранение и социализация на уникалното културно – историческо и архитектурно наследство на града и общината.
Музеят е създаден със съдействието на дарители – родолюбци.
Представените експозиции представят движимите автентични материални свидетелства за човешко присъствие и дейност , които имат научна и културна стойност , притежават обществена значимост и са свързани с митичния и романтичен Гоцеделчевски район.
Къщата, в която е уредена експозицията, е построена през 1877 година от български майстори. Построена е в стил “барок”. Дърворезбите на таваните и вратите на първия етаж в представителните 4 стаи са изработени от местни майстори – резбари, последователи на Дебърската школа. Къщата е принадлежала на богат търговец на тютюни от гр. Неврокоп (дн. Гоце Делчев). Ежегодно в музея се представят изложби с археологически находки, свързани с културата на тракийците, славяните и прабългарите, открити в долината на древната река Нестос (дн. Места).
В отдел”Археология” се съхраняват 1500 музейни единици.
В залите на музея се представят изложби и образователни програми за ученици и възрастни, относно важни годишнини и чествания за исторически личности и събития, свързани с местната и национална история.
През Възраждането, гр. Неврокоп се утвърждава като важен център на занаятчийско производство и търговия. По това време в града се провежда прочутия Неврокопски панаир и на територията му функционират над 500 занаятчийски работилници.
Съчетал в себе си природната красота на четирите планини – Южен Пирин, Славянка, Стъргач и Западните Родопи, както и своеобразието на българската материална и духовна култура – Гоцеделчевския край се явява като един от най – богатите етнографски и фолклорни райони в България, със силно изразена местна специфика.
Художествените тъкани, носиите от 9-те етнографски микрорайона, произведенията на занаятчиите – звънчари, медникари, грънчари, куюмджии, мутафчии и др., съхранени и експонирани в отдел” Етнография “наброяват над 2500 единици. Ежегодно в музея се представят етнографски изложби и се възстановяват характерни календарни обичаи, съхранени до днес от жителите на района.За гостите от страната и чужбина се представят ревюта на традиционни костюми.
През Възраждането гр. Неврокоп е най – важния и единствен културно – просветен център за българите в Източна Македония. Развитието на просветните, църковни и национално – освободителни борби са представени в отделна експозиция със снимки и веществени материали. Те наброяват над 1000.
Предлаганите организирани екскурзоводски маршрути до исторически местности и паметници на културата като Никополис ад Нестум (с. Гърмен), с. Копривлен – антично и средновековно селище, до многобройните стари църкви ,манастири и др.са изключително приятно преживяване. Споменът за видяното ,ще Ви накара да се върнете отново в музея и в архитектурните резервати наблизо като с. Ковачевица, Лещен, Долен, Делчево.
Добре дошли !

  1. Експозицията има следните раздели:
    • Археология
    • Етнография
    • История на българските земи от ХV-ХХ век.
  2. Работно време с посетители: 8.30 – 12.00 14.00 – 18.00 (през лятото)
    9.00 – 12.00 14.00 – 17.00 (през зимата)
    Почивни дни: събота и неделя (за събота се приемат предварителни заявки)
  3. Входна такса за посетители:
    ученици - 0.50 лв.
    възрастни - 1.00 лв.
    екскурзоводска беседа - 5.00 лв.
    Предлагат се рекламни материали и сувенири. По предварителна заявка се подреждат обредни трапези, фолклорни прояви, снимки за спомен в местни носии и др.
  4. Адрес и транспорт до музея от автогарата
    От Благоевград:
    Държавна автогара – 7.30, 10.30, 13.00, 16.35, 16.50






Назад Горе

 



ГРАДСКИ ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПЕТРИЧ
Адрес:
Гр. Петрич 2850
Ул. “ Александър Стамболийски” 9
Тел.: 0745/ 2-30-90


Миналото на земите, включени днес в рамките на община Петрич, е с хилядолетна история. Географското положение, разнообразният ландшафт, добрата климатична характеристика на тези земи привличат човека още от дълбока древност. За обективно и аткарктивно представяне на местното културно-историческо наследство на 08. 09. 1966 г. Е създаден Исторически музей – гр. Петрич. Постоянната експозиция е развита съобразно изготвен през 1974 г. тематико-експозиционен план, осъвременен през 1992 г. Постоянната експозиция включва експонати от: праисторическо селище в м. Кременица, край дн. с. Тополница (VІ хил. пр. Хр. – ІV в. сл. Хр.), античният град с некропол в м. Кожух, край дн. с. Рупите (ІV в. пр.Хр. – ІV в. сл.Хр.), средновековното селище край гр. Петрич (ХІІ -–ХІV в.) и м. Ляшница (ХІІ – ХІV в.), материали и документи, проследяващи възрожденските борби в Петричка община в периода 1856-1912 г., женски, мъжки носии и предмети на бита.
Музеят включва експонати от четири раздела – Археология, Етнография, Българските земи ХV – ХІХ в., Нова и най-нова история, Недвижимите паметници на културата на територията на Община Петрич са 228, от които 128 археологически и 100 сгради. Движимите паметници, съхранявани във фондовете на музея са над 11 000 единици.

Работно време с посетители: 9.00 –12.00ч.; 14.00-18.00 ч.
Почивни дни:събота и неделя
Входна такса за българи(чужденци): 0.50 лв.; екскурзоводска беседа-5.00 лв.
Адрес и транспорт до музея от автогарата(ж.п. гара)


Назад Горе

 



Археологически музей – Сандански
Адрес:
Гр. Сандански 2850
Ул. Георги Димитров № 12
Тел.: 0746/32380
e-mail: museum_sandanski@mail.bg
Директор: Владимир Петков


Историческа справка: Музейното дело в град Сандански започва през 1936 г. със създаването на археологическо дружество “Струма” и съставянето на музейна сбирка, намираща се по това време в днешното І основно училище. Настоящата сграда на археологическия музей, открита по повод ІV-тата археологическа конференция в Благоевград през 1970 г., е разположена “ин ситу”, върху останките от раннохристиянската “Базилика на Епископ Йоан”. Музеят е един от малкото в страната, изградени по този начин.
В периода 1960-1980 година са проучени последователно обектите “Базилика на Епископ Йоан”, Раннохристиянски комплекс, Гимназиум, Раннохристиянски некропол, терми и жилищни сгради, които попълват градоустройствената система на античния град. Един от най- интересните обекти, разкрити в последните години, е Епископският комплекс, намиращ се зад сградата на старото кметство. Той включва Епископска базилика, Баптистерий, атрий с колонада, помещения и сгради, които продължават да се проучват и в момента.
Музеят разполага с богат архив и депо, където се съхраняват находките, пълната документация и снимков материал, описващи разкритите обекти, колекция от надгробни плочи, монети, надписи, антични съдове, предмети на бита и накити от различни исторически периоди.

Работно време с посетители: 9.00 ч. - 12.00 ч., 13.00ч. - 17.00 ч.
Почивни дни:събота и неделя



Назад Горе

 



spacer
pixel

© Регионален исторически Музей "Акад. Йордан Иванов", Кюстендил - 2004-2007